Etkili Araştırma için İpuçları (How to Search?)

ekran-resmi-2017-02-28-00-50-17

Günümüzde araştırma yapmak, bilgiye ulaşmak, anında pek çok konu hakkında fikir sahibi olup ‘ben biliyorum ya’ havalarına girmek çok kolay. Eskidenmiş o ansiklopedi karıştırmak, kütüphanelerde gerçek anlamda zaman geçirmek, öğrenmek için okumak, kitap karıştırmak. O zamanları yaşadığımdan değil elbette annemden babamdan çok dinlediğim için bu kadar görmüş geçirmiş anlatıyorum yoksa bende bilgisayar karşısında doğdum.

Teknolojik gelişmelerin ilerlemesi, internetten ve içeriklerinden hızlı bir şekilde yararlanıyor olmak istediğimiz bilgilere ulaşma konusunda her şeyi biliyormuşuz gibi hissettiriyor. Ne yazık ki durum böyle değil. Deneme yanılma yöntemlerimiz, ipuçlarını bilmeden yaptığımız araştırmalarımız internetin hayatımıza sağlayacağı hızı kısıtlamış oluyor. Bu sonsuz cevheri doğru yöntemler ile daha etkili nasıl kullanabiliriz işte sıralaması…

1) İnternette arama yapmanın en basit kuralı; kelime sonundaki ekler kaldırılmalı. Türkçe aramalar için yaygın kullanılan bu kural İngilizce kelimelerde geçerliliğini yitirebilmekte ve çoğul kelimelerde daha çok aramayı karşımıza çıkartmaktadır.

2) Belirli ifadeleri içeren sonuçlara ulaşmak için aranacak kelime veya kelimelerinin başında ve sonunda çift tırnak (“ “) operatörünü kullanmak binlerce sonuç içerisinde işimizi kolaylaştıracaktır.

3) Aradığımız terimin birden fazla anlam içerdiği durumlarda, istemediğimiz anlamını belirten bir başka kelimeyi de aramamıza ekleyip bu kelime önüne (-) eksi operatörünü koyarak bulacağımız sonuçları daha da özelleştirmiş oluruz.

(Örneğin; çay –akarsu)

4) Aramamız sırasında kullanacağımız (..) iki nokta operatörü bize hem belirli fiyat aralıklarında bulmak istediğimiz arama kriterlerini hem de belirli tarihler arasında yapacağımız arama sonuçlarını bulmamızda yardımcı olacaktır.

(Örneğin; 2008..2011 / Çanta 80tl..200tl)

5) Araştırmamızın dosya türünü belirlemek ve karşımıza çıkacak sonuçları kısıtlamak istersek eğer, sorgulatacağımız kelimenin başına veya sonuna (filetype) yazıp araştıracağımız dosya türü eklememiz istediğimiz kaynaklara ulaşmamız için yeterli olacaktır.

(Örneğin; filetype:pdf yeni medya – yeni medya filetype:pdf)

6) Aramalarımızı geniş kapsamda yapmak istiyorsak araştıracağımız kelime önüne koyacağımız (*) yıldız operatörü araştırdığımız kelime ile aynı anlama gelebilecek kelimelerin de araştırma sonuçlarına dahil edilmesini sağlar.

(Örneğin; *toprak)

7) Resim ile arama yapmak için Google arama sayfası üzerinde ki menüden ‘images’ seçeneğine tıklayıp, resim kutusu üzerine bırakacağımız bir resim ile ilgili arama yapmamız ve bilgilere ulaşmamız mümkündür.

8) Sıkça kullanılan bir kelime ile arama yapılacak ise arama içerisinde bu kelime önünde (+) operatörünü kelime ile bir boşluk bırakacak şekilde kullanarak arama içerisinde istediğimiz sonucu almakta kolaylık sağlayabiliriz.

(Örneğin; Harry Potter + 5)

9) Arama yaparken küçük harf büyük harf ve yazım konusunda bir özen göstermemiz gerekmemektedir. Arama motorları yazım stilimiz ile değil içerik ile ilgilenmektedir. Kadir Has ve kadirhas arasında yapılan araştırmada bir fark bulunmamaktadır.

10) Hakkında araştırma yapmakta olduğumuz kelimenin sadece yazı başlıklarında geçtiği sonuçlara ulaşmak istediğimiz zamanlarda arama kutusuna kelimemizden önce ( intitle: ) yazmamız yeterli olacaktır.

(Örneğin; intitle:oscars )

Kullanılan sayfalar:

*Bonus* Araştırma yöntemleri ve kolaylıklardan çok günlük hayatımızda kullanabileceğimiz ipuçlarını da sayfaları karıştırırken buldum, umarım unutmam ve kullanmaya başlarım. Google’ın kendi içerikleri ve kolaylıkları ile bize sunmuş olduğu buradaki bilgileri tek tek yazmaktansa bu şekilde paylaşmak istedim. Çoğu zaten bilerek yada bilmeyerek kullandığımız püf noktalar ancak tamamına göz atmakta elbette ki fayda var.

https://www.google.com/intl/tr/insidesearch/tipstricks/all.html

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s